Připravte se na chemický peeling

Vedle topicky aplikovaných produktů není občas od věci svěřit se do rukou odborníků. Nejlepší je potom propojit kosmetické produkty s profesionálními ošetřeními stejné značky, tak jako v případě britské značky Medik8, která vedle účinných kosmetických produktů nabízí i profesionální ošetření ve formě peelingů.

Chemické peelingy vám pomohou zlepšit vzhled pleti, poradí s jizvičkami, poškozením pleti UV paprsky i nadměrnou pigmentací. Osvěžují a rozzaří pleť, vzhled pomohou zlepšit okamžitě. To se vám může hodit například před nějakou zvláštní příležitostí. Chemický peeling může vypomoci také s akné, pihami, vráskami a jemnými rýhami, rozšířenými póry a unaveným, zašedlým vzhledem kůže.

Jak funguje chemický peeling

Při chemickém peelingu dochází k částečnému narušení svrchní ochranné bariéry (kožního pláště) prostřednictvím působení speciálních enzymů, někdy v kombinaci s chemickými exfolianty. Dochází tím k rozkladu svrchní vrstvy kůže, a tím k odhalení spodní zdravé, obnovené pleti. Tu tvoří mladé kožní buňky, které utváří nový, soudržný a zdravější kožní plášť a ochrannou bariéru kůže.

Protože však přece jen dochází k částečnému odstranění kůže, je třeba o pleť před a po ošetření peelingem náležitě pečovat, abyste se mohli radovat z toho nejlepšího účinku.

Jaký chemický peeling vybrat

Nejprve je třeba se zamyslet nad intenzitou, respektive hloubkou samotného ošetření. S tou by vám měl poradit profesionál, který bude peeling provádět. Hloubku by měl stanovit na základě typu pleti, problému, jenž chcete peelingem řešit, i aktuálního stavu kůže.

Pravidelný lehký peeling obličeje, hrudníku a krku je ideální pro každého, kdo nemá příliš času na rekonvalescenci, ale zároveň chce zachovat mladistvý vzhled pleti. Obvykle se využívají slabší koncentrace alfa-hydroxykyselin, jako je kyselina glykolovácitronová či mléčná.

Peeling dokáže zlepšit vzhled jizev po akné, sjednocuje tón a texturu pleti, redukuje jemné rýhy a vrásky, snižuje také negativní následky působení UV paprsků. Když jsou koncentrace kyselin nižší, nemusíte mít obavy z dlouhodobého začervenání pleti nebo jejího olupování.

Silnější peelingy

Peelingy střední intenzity využívá typicky ty samé druhy kyselin jako peelingy lehké, jenom v silnějších koncentracích. Vedle nich je pro tento typ peelingů vhodná také kyselina trichloroctová. U hlubších peelingů však musíte počítat s delším obdobím rekonvalescence – kůže je déle začervenalá, oteklá, objevují se na ní puchýřky, olupuje se, a to může trvat po dobu jednoho až dvou týdnů.

Před nebo po chemickém peelingu proto může profesionál doporučit preventivní užívání antivirotik, zejména máte-li tendenci ke tvorbě oparů. K čemu se hlubší typy peelingů hodí? Pro pleť výrazně poškozenou UV paprsky a s výraznějšími vráskami, případně s hlubšími jizvami po akné a rozšířenými póry.

Hloubkové peelingy využívají nejsilnější koncentrace aktivních látek, a jak jejich název napovídá, cílí na redukci nejhlubších vrásek, sjednocení barevného tónu pleti a odstranění výrazných pigmentací. Viditelně zlepšují vzhled nosolabiálních rýh, kuřáckých vrásek nad horním rtem nebo hlubších vrásek na čele. Protože se však jedná o skutečně hloubkové ošetření, lze před jeho provedením aplikovat také lokální anestezii.

Připravte se na peeling

Pro nejlepší výsledky peelingu je nicméně dobré vybavit se produkty, které pleť na peeling nejprve připraví, a po jeho podstoupení urychlí její regeneraci.

Co se týče přípravné péče o pleť, volte takové aktivní látky, které urychlí obnovu buněk kůže, což v důsledku urychlí její hojení. Zvolte proto produkty s vitamínem C a vitamínem A, mezi nejvhodnější patří koncentrovaná séra. V případě vitamínu C například základní sérum C-Tetra, případně jeho intenzivnější verze C-Tetra + Intense, potažmo Pure C15 nebo Super C30, podle toho, zda je vaše pleť na aplikaci vitamínu C zvyklá. V případě vitamínu A můžete volit klasiku – retinolová séra Retinol 3TR nebo intenzivnější, případně séra retinalová, tedy Crystal Retinal o různé intenzitě.

Stejně jako v případě vitamínu C platí, že intenzitu volte dle přivyknutí pleti danému vitamínu. S péčí byste měli začít alespoň 14 dní před plánovaným ošetřením, aplikaci vitamínu A a vitamínu C však doporučujeme pro prevenci stárnutí pleti v rámci protivráskové filozofie CSA bez ohledu na to, zda plánujete podstoupit chemický peeling či nikoliv.

Péče po chemickém peelingu

Protože se pleť po peelingu dle jeho hloubky může olupovat, svědit či být začervenalá, je nutné myslet i na péči po ošetření. Ta by měla sestávat v obnově kožní bariéry, hydrataci, protizánětlivém účinku a zklidnění. Po peelingu tedy doporučujeme zinkovou masku Ultimate Recovery, která okamžitě zklidňuje a zjemňuje namáhanou pokožku, číslem dva by pak měl být krém ze stejné řady, a to Ultimate Recovery Intense.

Rezignovat byste i přes podráždění pleti neměli na její čištění, to musí být sice důkladné, ale zároveň i jemné. Poslouží k tomu jemný, zklidňující čistič s chlorofylem Calmwise Soothing Cleanser. Nově odhalenou vrstvu pleti je také třeba chránit před UV paprsky, aby nedošlo ke vzniku hyperpigmentace. Vzhledem k minimální dráždivosti je vhodná fyzikální širokospektrální ochrana Physical Sunscreen postavená na oxidu zinečnatém a oxidu titaničitém.

Protože bývá pleť po chemickém peelingu přesušená, úlevu přinese hydratace kyselinou hyaluronovou, třeba v séru Hydr8 B5, které vedle toho obsahuje kyselinu pantotenovou. Sérum je lehké, rychle se vstřebává a nemastí, na pleti neutváří neprodyšný film, čímž podporuje její rychlejší zhojení.

Využít můžete třeba kompletní balíček produktů Medik8 určený pro péči o pleť po dermokosmetickém ošetření: